Většina zaměstnanců přiznává, že močí na koberec
Podle průzkumu až 80% zaměstnanců českých firem buď denně, nebo alespoň jednou za dva dny močí na koberec pod stůl v kanceláři.
Výsledky byly překvapením jak pro zadavatele, tak pro respondenty. „Ještě nikdy se mne na nic podobného nikdo nezeptal, “ řekl nejmenovaný zaměstnanec, „ale přitom to děláme všichni a jen se o tom taktně mlčí, “ dodal. A má pravdu. Nyní byla jeho slova potvrzena čísly.
Jiří Smotek, ředitel jedné velké firmy, si nechal vypracovat detailní studii močení pod stůl. Říká: "Možná jste si všimli zápachu v některých kancelářích. U nás už to bylo tak nesnesitelné, že jsem se začal intenzivně zabývat původem, až jsem dospěl k šokujícímu vysvětlení: moji zaměstnanci v práci močí pod stůl."
Překvapující prý bylo, že tak nečinil jeden, nýbrž většina jeho zaměstnanců. Jak takové močení probíhá, jsme se zeptali sexuologa Radima Uzla: "Případy močících zaměstnanců nejsou ojedinělé. Zaměstnanec například otevře textový editor a nepozorovaně rozepne kalhoty, ženy odhrnou sukni a pak močí přímo pod sebe, zatímco předstírají, že pracují." Pod takovými zaměstnanci bývá neobvykle mokro, což je mylně vysvětlováno tím, že se potí prací. Tito zaměstnanci se poznají také podle toho, že kolečka jejich židlí za nějakou dobu zreznou, jsou-li kovová. „Dnes se však používají plasty, aby nebyli močící zaměstnanci znevýhodněni, “ říká Uzel.
Státním hygienikem již byly vydány první pokyny, které mají zamezit močení na pracovištích. Zaměstnanci budou v určitých časech kontrolováni, zda namočí minimální tabulkové množství tekutiny. Jestliže namočí méně, je evidentní, že močí pod stůl. Státní hygienik k tomu říká: "Jistěže se to bude obcházet, jako vždycky, alespoň ale nepůjde pod stůl úplně všechno, jako vždycky."
Co však močení způsobuje, zatím vědci nevědí. Sexuologové se přou, zda-li vůbec močení spadá do jejich oblasti či zda nejde spíše o téma pro psychology. "Domníváme se, že je to tím, že většina lidí na svého zaměstnance kálí, ale nejsou schopni akt dotáhnout do konce. Akt tak zůstává pouze v jejich představách, a proto bývá vytěsněn do podvědomí. Zaměstnanec na zaměstnavatele alespoň potají močí, " vysvětluje psycholog Bumbálek. "Když to dělá více než sto zaměstnanců, dostává se močení do kolektivního nevědomí, čímž se šíří jako móda i do dalších firem."
Smotek i Uzel shodně tvrdí, že oni sami nikdy nic podobného nedělali. „Močil jsem pouze do umyvadla, ale přítelkyně si stěžovala, že to v koupelně zapáchá, “ říká Smotek. Uzel prozměnu zkoušel kálet do vany, což je prý mnohem pracnější nežli jít na WC. "Když je to tuhé, musíte použít hrubou sílu. A když na to náhodou zapomenete, neznám nic pracnějšího, než odstraňovat z kanálku týden stará hovna kartáčkem na zuby, " uzavírá Uzel.