Mít svého sportovce je in: ve sportu se rozmáhá outsourcing. Je běžné, že za sportovce závodí úplně někdo jiný. Často za částku, která ani zdaleka nedosahuje výhry, kterou získáte jakožto zadavatelé. A pokud sportovec-náhradník již výkonnostně nestačí? Není nic jednoduššího, než ho vyměnit - najít si prostě jiného dodavatele. Nabídka je přitom veliká!
Existují agentury, které se sportovním outsourcingem zabývají. „My se například zaměřujeme na outsourcování rychlobruslení a kopané,“ říká majitelka jedné z nich, Kateřina Kočí. Outsourcovat lze téměř jakékoli sportovní disciplíny.
"Pokud je vám méně než dvacet let a máte chuť učit se novým věcem, tento druh práce je určen právě vám. Momentálně hledáme náhradníky na pozici Száblíková, nebo pokud vám více vyhovuje týmová práce, uvolnila se pozice Rosický. Naše agentura dokáže zajistit nadprůměrné výdělky, které jinde nenajdete," míní Kočí. Samozřejmě dodává, že vždy záleží na poptávce po daném místě.
A nebo naopak, máte-li peněz nazbyt, nejspíš využijete terénních pracovníků, které agentury nabízejí. Zadáte například poptávku na pracovníka tenisu. Vyberete si pohlaví, věk, skills a hned můžete sportovat z domova. Ti movitější z vás to mohou dotáhnout až ke zlaté olympijské medaili. Ostatně, celé nadcházející olympijské hry mají být pokryty pouze outsourcovanými sportovci, povětšinou z Čínské lidové republiky. V kombinaci s lokací her v Pekingu se tak podařilo snížit náklady her až o 50%, zatímco mohl být rozšířen počet nabízených medailí. Nezní to lákavě?
Majitelé outsourcingových agentur také volají po deregulaci sportovního trhu. Uvažuje se o zavedení virtuálních zlatých medailí, jejichž počet by neměl být ničím omezen a neměl by mít dokonce ani souvislost s žádnou disciplínou, natož sportem vůbec. „Nedávno již prošel návrh na zavedení neomezeného počtu sportovních disciplin, takže do budoucna by mělo jít soutěžit takřka v čemkoli,“ říká Kočí. „Samozřejmě některé disciplíny potáhnou více, jiné méně, ale to je byznys,“ uzavírá.
Odborníci varují, jak je důležité, aby poptávka po náhradnících byla rovnoměrně pokryta a nedocházelo k nadhodnocení některých disciplin. Mohlo by to vést až k vytvoření sportovních bublin a nakonec ke kolapsu sportu jako takového. Evropská unie proto zvažuje zavedení preventivního záchranného fondu, který by v případě vysoké volatility sportovních výsledků dodával sportovcům sedativa, anuloval rekordy a poté reguloval nasazování výkonných sportovců tak, aby nedošlo k opětovnému vyčerpání lidských zdrojů.
Někteří sportovní manažeři přesto tvrdí, že jakékoli regulace sportu nejsou fair-play. Sport, podle nich, si z krize pomůže sám. Stačí mu dát volnou ruku. Hovoří o úplné deregulaci sportu, vedoucí až k legalizaci anabolik. Lidský výkon prý není ničím omezen, neboť vždy se najdou nové a nové preparáty, které laťku opět posunou výše.
S úplnou deregulací sportu však nesouhlasí právě majitelé outsourcingových agentur, pro něž by se stalo hledání nových sportovců-náhradníků obtížnější - tedy pokud zároveň nedojde k povolení šlechtěných či geneticky upravovaných (GMO) sportovců.
nyní v nové konfiguraci s miss Kratochvílovou. Objednávejte na CD, DVD i jako aplikaci do vašich análních kolíků.