Státní svátek stání
Den 21. března byl vyhlášen státním svátkem Stání. „Stání ve frontách má v Česku tradici,“ říká ministr školství a tělovýchovy Bobeš, do jehož resortu stání patří. Je podle něho ukázkou kultivovanosti českého národa, neboť lidé se nepředbíhají, nevzniká chaos, ale naopak ukazují svoji vytrvalost a houževnatost. „Češi jsou schopni se zařadit a udržet pozici i několik hodin,“ dodává Bobeš.
Například při sčítání lidu se na poštách tvořily až trojhodinové fronty. „Spousta Čechů si to nenechala ujít,“ říká ministr Bobeš, "dokonce ani nejeli na chalupy. Je evidentní, že občané stojí rádi, a proto jsme jim vyšli vstříc a vyhlásili jsme na 21. března státní svátek Stání."
O státním svátku budou vytvořeny umělé fronty. V Praze budou dvě: jedna se potáhne od Staroměstského náměstí Pařížskou ulicí až k Hradu, druhá povede též odtamtud, ale ulicí Národní okolo Divadla. "Lidé si budou moci vybrat, která fronta je jim bližší. Na každého účastníka čeká v cíli držťková a guláš, prvních deset z nich navíc získá slevu na dovolenou v Egyptě," slibuje Bobeš. Fronty budou lemovány informačními stánky populárních Dolce & Gabbana, České pošty a Zentivy. Pravidla jsou jasná: Nepředbíhat, na každého se dostane.
Vláda dala též podnět k založení Ústavu pro studium obslužnosti, jehož činností by mělo být popsat, jak se lidé chovají ve frontách. „Nevidím na první pohled žádné rozdíly od dob socialismu,“ říká Bobeš, "ale právě proto je nutné celou věc hloubkově studovat. Třeba najdeme cosi podstatného, co změní paradigma teorie front." Výzkum nebude stát daňového poplatníka ani korunu, neboť bude plně hrazen z fondů nadace Člověk v tísni.
Několik nespokojených občanů vyjádřilo obavy, zda se (zejména v Praze) tolik lidí vměstná jen do dvou připravovaných front. "Lidí bude prostě příliš mnoho na to, aby se všichni vešli. Stát těsně za sebou není reálné," tvrdí například socioložka Jiřina Šiklová. „Lidé budou muset vytvořit až čtyřstupy, což mi připomíná komunistické průvody,“ dodává Šiklová. Petici proti stání podepsali, kromě Šiklové, již také Václav Havel a Tomáš Halík.
O stání ve frontách je už teď velký zájem. „Díky Internetu je možné rezervovat si dopředu pozici a učinila tak většina občanů,“ pochvaluje si Bobeš. Symbolický poplatek za jedno místo ke stání je 30 Kč.
Kdo ale nechce stát fyzicky ve frontě, může stát po internetu. „V takovém případě bude stání zpoplatněno podle dodatečného ceníku, který zpracujeme až podle zájmu o virtuální stání,“ říká Bobeš.
Vyhnutí se stání ve frontě bude pokutováno dvěma sty tisíci korunami. „Stání je věcí hrdosti, ale jinak je zcela dobrovolné,“ říká Bobeš, "buď se rozhodnete stát ve frontě, a nebo zaplatit pokutu - nevidím v tom nic neetického ani nesvobodného."