Expozice hracích automatů
Expozice hracích automatů otevírá své brány už ve středu v Národním muzeu. Přijďte se podívat na historii těchto přístrojů. Uvidíte v provozu nejstarší hrací automat z roku 1981!
Zeptali jsme se kurátora výstavy, Jiřího Dolejše (KSČM), co ho vedlo k uspořádání právě takové výstavy? "Šlo nám především o modernizaci Národního muzea. Kromě historických přístrojů proto ukazujeme i nejmodernější VLT terminály a návštěvníci si je mohou interaktivně vyzkoušet," říká Dolejš.
"Ačkoli nejstarším přístrojem je zmiňovaný automat z roku 1981, přesto úplně první automat k nám přivezl již roku 1865 Vojta Náprstek. Odborníci dokonce tvrdí, že se poté v Náprstkově muzeu hrávalo dlouho do noci," poznamenává Dolejš.
Výstava je od začátku koncipována jako stálá a nahradila tak expozici minerálů v prvním patře. Navíc už u vchodu si návštěvníci nemohou nevšimnout hracích automatů. „Dali jsme je tam, aby si lidé zkrátili chvíli při čekání na vstupenku,“ říká Dolejš, "mohou si dokonce zahrát i ti, kdo o koupi vstupenky ani neuvažují." Zájem o výstavu je však veliký a každým dnem roste. „Přikupujeme další a další automaty,“ říká Dolejš, "je vidět, že návštěvníci dovedou ocenit kvalitní kulturní nabídku."
Expozice má též navozovat atmosféru, v níž se automaty běžně vyskytovaly a vyskytují. V místě zrušené expozice astronomie, byla proto zřízena replika hospody z 80. let. „Jedná se o velmi věrnou kopii restaurace U rotundy, včetně pozvracených židlí a ubrusů politých pivem,“ říká Dolejš. „Tato část expozice je o to věrnější, že se návštěvníci interaktivně podílejí na jejím obsahu, “ dodává, „pokaždé to tu vypadá jinak“. Zájem o repliku restaurace je dán také tím, že se v ní prodává pivo za dobovou cenu 3,50 Kčs. "Abychom návštěvníky motivovali zavítat i do jiných částí expozice, nabízíme ke hře na VLT nápoje zdarma a dětem, kterým ještě nebylo 18 let, nealkoholické pivo."
Ptáte se, odkud na to všechno Muzeum bere finance? „Můžeme si dovolit luxus, na který by dříve žádné dotace nestačily, “ tvrdí Dolejš. "Například zde v přízemí - věrná kopie herny Monte Carlo - zajistí, že většina návštěvníků odchází z muzea úplně ožebračena. Je to jako originál!" pochvaluje si Dolejš. Národní muzeum se díky tomu, jako jediné v republice, dostalo do černých čísel. Jiří Dolejš v současnosti pracuje na manifestu Nového muzejnictví, díky němuž chce společně s KSČM uspět v nadcházejících volbách. Nové muzejnictví se má stát prvním pilířem připravované komunistické revoluce v oblasti kultury.
Na vzhledu výstavy pracoval několik let tým předních českých designérů. "Šlo nám o to, aby výstava měla pořádnou náplň. Prostě žádné zbytečné proluky mezi exponáty, " říká prezident asociace interiérových architektů Miloslav Čejka. "Do každé mezery jsme včlenili alespoň jeden hrací automat. Kvůli nestandardním rozměrům některých proluk bylo pár automatů dokonce vyrobeno na míru a poznáte je podle toho, že nesou logo Národního muzea," upřesňuje Čejka.
Zpracování výstavy se však neobešlo bez komplikací. "Před dvěma lety se výstavu pokusili sabotovat poslanci návrhem zákona o výherních terminálech. Naštěstí víme, jak takové situace řešit, a proto se nám (a hlavní dík patří Jiřímu Dolejšovi), podařilo výstavu zachránit v celém jejím rozsahu," říká Čejka. K hracím terminálům na Havlově letišti (Terminály Jih 1 až 3) tak vznikl protipól Terminál Jih 4 na Václavském náměstí.