HRBATŮV KOSTELEC

Muž který se otrávil smaženým chlebem, zemřel

12. 1. 2013 14:17 - Čechistan - Alexandr Kosodřev

Muž který se včera okolo páté hodiny otrávil smaženým chlebem, zemřel. Přestože na místě zasahovali zdravotníci, nebylo mu již pomoci. „Naměřili jsme mu v krvi 12% chleba a to je množství, které se neslučuje se životem,“ řekl šéf záchranného sboru.

Otravy chlebem nejsou v České republice nikterak výjimečné. Jen za minulý rok se otrávilo padesát lidí. „Chléb sám není toxický, ovšem pokud ho nesmažíte,“ říká Jiřina Doležalová z Brněnského protidrogového centra. "Nitrožilní aplikace s sebou přináší další problémy, jako třeba možnost nákazy virem HIV nebo vaječnou žloutenkou."

Právě vaječná žloutenka se v poslední době stala velkou hrozbou. Z Moravy se šíří užívání smaženého chleba s vaječnou pomazánkou na vrchu, tzv. smaženky. „Lidé si neuvědomují, že když se jim do těla dostane cizí bílkovina, může to pro ně znamenat smrtelné následky,“ říká Doležalová.

Proč lidé vůbec chléb smaží? „Je to nepopsatelné, jakmile to jednou zkusíte, už musíte,“ říká Doležalová. Jedinou účinnou formu prevence proto vidí v instalaci kontrolovaných a hygienicky čistých automatů na smaženky. „Navrhujeme variantu, že by uživatel dostal vše v jednom, stačilo by vložit ruku do otvoru,“ pokračuje Doležalová.

Smažený chléb nezůstává bez povšimnutí vlády. Premiér Nečas, který se od jeho užívání veřejně distancoval, navrhuje buď celoplošný zákaz chleba nebo zavedení třicetiprocentní daně ze smažení. „To je bláhové opatření,“  myslí si však Doležalová, "lidé si ho upečou a usmaží potají doma. To by museli zakázat prodej domácích pekáren a vůbec, minule jsem zkusila namísto chleba použít rohlíky z LIDLu a měla jsem po nich podobné stavy, aniž jsem je smažila."

R.E.K.L.A.M.A
časopis který vidí pod povrch

Expozice hracích automatů

17. 10. 2012 12:23 - Čechistan - Alexandr Kosodřev

Expozice hracích automatů otevírá své brány už ve středu v Národním muzeu. Přijďte se podívat na historii těchto přístrojů. Uvidíte v provozu nejstarší hrací automat z roku 1981!

Zeptali jsme se kurátora výstavy, Jiřího Dolejše (KSČM), co ho vedlo k uspořádání právě takové výstavy? "Šlo nám především o modernizaci Národního muzea. Kromě historických přístrojů proto ukazujeme i nejmodernější VLT terminály a návštěvníci si je mohou interaktivně vyzkoušet," říká Dolejš.

"Ačkoli nejstarším přístrojem je zmiňovaný automat z roku 1981, přesto úplně první automat k nám přivezl již roku 1865 Vojta Náprstek. Odborníci dokonce tvrdí, že se poté v Náprstkově muzeu hrávalo dlouho do noci," poznamenává Dolejš.

Výstava je od začátku koncipována jako stálá a nahradila tak expozici minerálů v prvním patře. Navíc už u vchodu si návštěvníci nemohou nevšimnout hracích automatů. „Dali jsme je tam, aby si lidé zkrátili chvíli při čekání na vstupenku,“ říká Dolejš, "mohou si dokonce zahrát i ti, kdo o koupi vstupenky ani neuvažují." Zájem o výstavu je však veliký a každým dnem roste. „Přikupujeme další a další automaty,“ říká Dolejš, "je vidět, že návštěvníci dovedou ocenit kvalitní kulturní nabídku."

Expozice má též navozovat atmosféru, v níž se automaty běžně vyskytovaly a vyskytují. V místě zrušené expozice astronomie, byla proto zřízena replika hospody z 80. let. „Jedná se o velmi věrnou kopii restaurace U rotundy, včetně pozvracených židlí a ubrusů politých pivem,“ říká Dolejš. „Tato část expozice je o to věrnější, že se návštěvníci interaktivně podílejí na jejím obsahu, “ dodává, „pokaždé to tu vypadá jinak“. Zájem o repliku restaurace je dán také tím, že se v ní prodává pivo za dobovou cenu 3,50 Kčs. "Abychom návštěvníky motivovali zavítat i do jiných částí expozice, nabízíme ke hře na VLT nápoje zdarma a dětem, kterým ještě nebylo 18 let, nealkoholické pivo."

Ptáte se, odkud na to všechno Muzeum bere finance? „Můžeme si dovolit luxus, na který by dříve žádné dotace nestačily, “ tvrdí Dolejš. "Například zde v přízemí - věrná kopie herny Monte Carlo - zajistí, že většina návštěvníků odchází z muzea úplně ožebračena. Je to jako originál!" pochvaluje si Dolejš. Národní muzeum se díky tomu, jako jediné v republice, dostalo do černých čísel. Jiří Dolejš v současnosti pracuje na manifestu Nového muzejnictví, díky němuž chce společně s KSČM uspět v nadcházejících volbách. Nové muzejnictví se má stát prvním pilířem připravované komunistické revoluce v oblasti kultury.

Na vzhledu výstavy pracoval několik let tým předních českých designérů. "Šlo nám o to, aby výstava měla pořádnou náplň. Prostě žádné zbytečné proluky mezi exponáty, " říká prezident asociace interiérových architektů Miloslav Čejka. "Do  každé mezery jsme včlenili alespoň jeden hrací automat. Kvůli nestandardním rozměrům některých proluk bylo pár automatů dokonce vyrobeno na míru a  poznáte je podle toho, že nesou logo Národního muzea," upřesňuje Čejka.

Zpracování výstavy se však neobešlo bez komplikací. "Před dvěma lety se výstavu pokusili sabotovat poslanci návrhem zákona o výherních terminálech. Naštěstí víme, jak takové situace řešit, a proto se nám (a hlavní dík patří Jiřímu Dolejšovi), podařilo výstavu zachránit v celém jejím rozsahu," říká Čejka. K hracím terminálům na Havlově letišti (Terminály Jih 1 až 3) tak vznikl protipól Terminál Jih 4 na Václavském náměstí.

R.E.K.L.A.M.A
Česko hledá Debila. Přihlašte se ještě dnes!

Nádraží Václava Klause

29. 9. 2012 12:55 - Čechistan - Alexandr Kosodřev

Poté co bylo ruzyňské letiště přejmenováno na Havlovo, navrhl režisér Zdeněk Troška přejmenovat pražské Hlavní nádraží. Mělo by nést jméno po současném prezidentu, Václavu Klausovi, neboť tam prý často chodil v přestrojení mezi lid.

Ačkoli bude nádraží přejmenováno až po Klausově úmrtí, už příští čtvrtek se v něm slavnostně znovuotevře bývalá Fantova kavárna, nesoucí nyní název Santova. S předstihem odkazuje na Sv. Václava Klause - Santa Klause - který byl nedávno navržen na blahořečení arcibiskupem Dukou. Kavárna nebude sloužit veřejnosti, pronajal si ji řád Ordo lumen Templi Daniela Landy.

Kdy tedy dojde k přejmenování nádraží? Jak již bylo napsáno, po prezidentově odchodu. Podle předpovědi prognostického ústavu se tak stane koncem března 2013, kdy mu vyprší mandát. Klaus prý neunese nižší funkci.

Ve hře je ale několik dalších variant. Jednak je zvažováno referendum o monarchii, díky němuž by se Klaus stal králem Václavem VI. (číslo V. bylo z taktických důvodů přeskočeno, aby snad nevyvolávalo souvislosti s Václavem V. z Rybnika a Pštíny, zvaném též Prostomyslný či Pitomý). Další možností je katapultovat Klause do čela samotné EU a v neposlední řadě jeho jmenování papežem. Cyrilometodějská univerzita v Nižnej nad Váhom již otevřela dvouměsíční distanční studium Praktické teologie.

Prezident ale prý papežem být nechce, leda kdyby mu taková funkce byla nabídnuta, možná by o ní uvažoval. Ohledně prezidentství EU prohlásil, že mu tato instituce nikdy nepřirostla k srdci, avšak domnívá se, že je reformovatelná. 

K reformátorství má Klaus, jakožto Husita, blízko. Proto zůstává, i přes své jisté blahořečení, pro většinu Katolíků heretikem. Mnohem pravděpodobněji tak současného papeže vystřídá Luděk Sobota, který se minulý týden na Svatopetrském náměstí opět svlékl a Katolíci definitivně zešíleli.

K přejmenování Hlavního nádraží nakonec ale vůbec nemusí dojít, pokud dříve nastane konec světa. Také v neznámém Landově evangeliu se hovoří o konci světa a je v něm navíc zmiňován příchod Santa Klause i Luďka Soboty. Má se to odehrát 21. března 2013. Že by se byli Mayové o několik měsíců spletli?

Kvůli vysokým mrazům zamrzají lidé při chůzi

11. 2. 2012 16:20 - Čechistan - Alexandr Kosodřev

Z pátku na sobotu byly překonány snad veškeré teplotní rekordy. Chodci zamrzali při chůzi, a proto byly nasazeny vrtulníky s teplomety. "Věděli jsme, že se budou hodit. Nebýt teplometů, celá akce by vyšla daňové poplatníky až pětkrát dráž, například kdybychom museli lidi polévat benzínem a zapalovat," pochvaluje si mluvčí ministerstva obrany Mrázek.

Bohužel ani teplomety nepomohly. V pátek večer začal lidem zamrzat úsměv na tvářích a na pražské Národní třídě to vypadalo, jakoby v Národním divadle předtím hráli něco opravdu komického, jenže zrovna dávali hru Utrpení národa českého. „Je to tragedie,“ říká ředitel Národního divadla Hrdý k tomu, co se stalo národu českému, i k tomu co se pak odehrálo na Národní třídě. "Okolo deváté hodiny večer mrazy zesílily a sledoval jsem z okna pracovny, jak návštěvníci našeho divadla zamrzají při chůzi. Mnozí domů již nedošli."

„Představte si tak plnou ulici, že ani tramvaje nemohou projet, “ říká koordinátor dopravních podniků Tyčka. Pod koly tramvají na Národní třídě skončilo až padesát osob. „Jejich totožnost nejsme schopni určit, mezitím projelo několik souprav,“ doplňuje Tyčka. Škoda na tramvajích byla vyčíslena na stovky tisíc korun, o které se bude muset zvednout jízdné příští rok.

Nejhorší situace nastala po desáté hodině ve stanici metra Florenc, kam začal proudit studený vzduch z Vltavské. Navíc někdo vypnul eskalátory jedoucí vzhůru, takže se lidé začali hromadit dole na nástupišti. „Nikoho nenapadlo vyjít prostě po schodech pěšky,“ říká Tyčka. Na nástupišti kvůli tomu zamrzlo dvěstě osob a další čtyři zranili další čtyři. „Někteří se snažili zachránit útěkem do tunelu, avšak ten se rychle ucpal a do toho z opačného směru vykolejily nové soupravy metra, které nejsou na něco takového, oproti ruským vozům, připraveny,“ říká Tyčka. Eskalátory prý vypnul aktivista z hnutí Occupy Metro, za což mu hrozí až pět let věšení.

Také dnešní noc nedoporučují meteourologové vycházet. Může začít chcát a mohlo by to pak zmrznout.

R.E.K.L.A.M.A