Až donedávna se architekti domnívali, že architektura má mít (či měla by mít) nějaký smysl. Tomuto názoru se konečně postavil původně umělec, nyní i architekt, David Černý. Posunul vnímání architektury do roviny postmoderny, když zavedl směr zvaný nefunkcionalismus.
"Že se v tom nedá bydlet? A kdo říká, že by se v domě mělo dát bydlet?" táže se v úvodu svého Nefunkcionalistického manifestu. "Nefunkčnost, to je architektonický záměr. To je přidaná umělecká hodnota."
Nefunkcionalistická architektura je pomalu akceptována i veřejností. Ostatně, byl to právě Černý, kdo nechal v Praze postavit první takovou stavbu, Památník sýru ementálského typu. Stavba vypadá jako obří ementál, ale kdo by hledal v dírách okna, hledal by marně. „Nefunkcionalistické domy žádná okna nemají,“ upřesňuje Černý, "proto jsem za Nefunkcionalismus obdržel Nobelovu cenu za ekologii. Teplo z nefunkcionalistických domů nemá kudy unikat, a vlastně ani není kudy do nich vstupovat, takže jsou zcela pasivní. Vlastně to ani nevypadá jako ementál."
V památníku Sýru na vnitřní stranu děr (které nejsou dírami v pravém slova smyslu, nýbrž pouze postmoderními odkazy, majícími navodit pocit děr) umístil Černý obrazovky. "Výhled z oken si návštěvník památníku může zvolit podle své libovůle. Vlastně se tam žádný návštěvník nedostane, ale to je další z kladů celé stavby."
Ve stopách Černého pokračuje také architekt Jan Kaplický, nyní již post mortem (neplést si se známou českou zpěvačkou!) Své domy staví nejen bez dveří a oken, ale zalévá je celé do betonového kvádru, takže navenek nevidíte vůbec nic. „Jde pouze o ten pocit, že tam něco hezkého je,“ říká Kaplický. „Jak jste si všimli u mého návrhu knihovny na Letné, mám rád pestré barvy a přírodní tvary,“ pokračuje Kaplický a předkládá nám k nahlédnutí katalog své současné tvorby. "Například zde. Tento rodinný domek ve tvaru futuristického vesmírného plavidla barvami přímo hýří, " ukazuje prstem na šedý kvádr.
Praha a Brno se v brzské budoucnosti dočkají dalších nefunkcionalistických staveb. V obou městech se počítá s výstavbou celých sídlišť. Jedinou otázkou je, zda návrhy vytvoří Černý nebo Kaplický, a tedy, bude-li či nebude celé sídliště zalito do betonu. Betonářská lobby, samozřejmě, preferuje Kaplického variantu.
Ředitel Ing. P. Vostrý ze Sdružení realitních kanceláří si nový směr pochvaluje a doslova říká „takových neobyvatelných sýrů můžeme nasekat kolik chceme a nebude nám to negativně ovlivňovat cenu nemovitostí“.
Akualizace: Česká asociace Architeků se domnívá, že Černý je opět pouhým plagiátorem. Ing. Arch. Pavel Nebezký to dokládá svou vlastní rekonstrukcí rodinné vily v ulici Karlická v Radotíně. „Žádná okna tam prostě nejsou“, tvrdí a dokládá to fotografí vilky. Zároveň ale přiznává, že vchod ještě nezabetonovali. „To je určitý pokrok v koncepční architekruře“, říká.
Nefunkcionalistická vilka v Radotíně
Česko hledá Debila. Přihlašte se ještě dnes!