Už se nepotápějí jen Italové, ale i Češi, Maďaři, Turci, Ukrajinci a nově i celé USA. Vyplývá tak z výzkumu, který si nechalo zpracovat centrum zdraví AKTIP.
Vše začalo nevinně. "Pan Růžička z Nového Prdelí u Jičína jel na dovolenou do Itálie a u moře ho to přestalo bavit. Proto vyhledal nejbližší žumpu," říká MUDr. Klímová. "Potápějící se Italové jej inspirovali. Naučil se základní triky a přinesl je k nám."
Růžička si otevřel vlastní kanál a pod pseudonymem Jaroslav Dušek začal župotápění vyučovat. "Zpočátku v rámci cyklu Čtyři dohody, ale nakonec se na to vysral a teď už se jenom žumpotápí."
"Stal se navíc naším senior konzultantem a koučem. Jako mistr světa v žumpotápění umí rakovinu nejen vykadit, ale i se v ní potom potopit až po uši. Jak říká, za všechny ty sračky si stejně můžeme sami."
Popelení v Řecku je v módě! Dost nebezpečnému slunění!
Shořelé ostrovy Rhodos a Korfu nyní nově nabízí popelavé destinace. Léčebný popel v kterém se můžete popelit, dýchat ho, a samozřejmě se koupat v šlemovém moři.
Přijeďte si léčit klouby a lupénku právě u nás! V popelu budete chráněni od nebezpečného UV-B, UV-A a skrze popel dodáte tělu minerály i fosfor! V popelu z aut a plastových sedaček i lehátek můžete svému tělu dodat léčebné polychlorované dibenzodioxiny z uzeného PVC.
Na popeleční středy máme slevy 50% na české pivo a české špekáčky z XINDLu. Dřevěného uhlí na grilování jsou všude kolem tuny.
Vybavení na vysoké úrovni popelení je samozřejmostí
(Článek je reklaumní sdělení Ministerstva pro místní rozhnoj Řecka a sanatoria AKTIP .)
Z kartonu lze připravovat makartony i špagety, většina z něj vaří kaše (tzv. „kartuše“)
Pětina lidí v Česku kouří, každý desátý denně pije alkohol, čím dál tím víc čechů ale konzumuje karton. Velmi oblíbený je balicí karton z balíků České Pošty. Podle zkušeností lékařů s ním má problémy čím dál víc lidí.
Konzumace balícího kartonu jako levné náhražky předraženého jídla způsobuje především zácpy, upozorňuje MUDr. Ladislav Kvasil z kliniky gastroenterologie 1 LF UK.
O benefitech a rizicích kartonu, který se vyrábí z rozemletých krabic převážně z jihovýchodní Asie, se stále diskutuje. Mletý karton zmírňuje pocit hladu a s ním související bolesti břicha, v menším množství má povzbuzující účinky jako kofein, ve větších naopak utlumuje až po koma.
Lidé odvykají běžné stravě a živí se jen kartonem
Karton je však návykový a počet lidí, kteří jsou na něm závislí, stoupá. „V současné době máme informace i z adiktologických služeb o tom, že rostou počty klientů, kteří vyhledávají poradenství a péči v souvislosti s konzumací kartonu,“ říká Pavla Chlamydiová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti s tím, že zatím nemají přesná data o počtech klientů.
Příznaky salmonely
Když jsem se poprvé pokusil vysadit najednou karton z Asie i antidepresiva, zažíval jsem něco, co bych přirovnal k dvouměsíční salmonele. Průjem, zvracení, druhý den úporné zácpy a celé dokola. Byl jsem bez energie, celé dny jsem nevycházel z domu a zase se živil karonem. A po zhruba dvou měsících jsem si řekl, že takhle to asi moc dlouho nepůjde a šel jsem k nové psychiatričce a ta mi předepsala nová antidepresiva,“ říká Benjamin. Lékaři mu poté doporučili vysadit pouze karton a léky dále užívat.
Kontroly kvality
ČSAK (československá asociace za karton) navíc požaduje kontroly kvality kartonu, které by vyřadily z trhu balíky a balíčky kontaminované plísněmi a těžkými kovy. „Zároveň věříme, že prodejce kartonu by měl uživatele informovat o potenciálních rizicích spojených s jeho konzumací. Na každém balíku by tudíž mělo být upozornění, že na kartonu může vzniknout závislost a nemá se jíst s lepícími páskami,“ popisuje Podešev.
Falešná úmrtí
Asociace Papírových obalů se však na druhou stranu ostře vyhraňuje proti tomu, že je možné na předávkování kartonem zemřít. „V médiích i z úst politiků jsme již zaslechli několik výroků, z nichž vyplývá, že na karton se umírá. To zkrátka není pravda a tvoří to naprosto nemístnou paniku. Na karton jako takový není zdokumentované ani jedno úmrtí, naopak v zimě příjmeně zahřeje.
Václav Klaus straší z Perníkového Institutu ohrnuje nad kartonem svůj bílý nos. „Něco tak ohavného bych opravdu, ale opravdu nepozřel ani nešňupal“, říká Klaus straší doslova a urovnal na zrcadle kreditkou svou čáru Bílé Dámy.
Oblíbený hmyzí protein - mol šatní, mol potravinářský
Mouka s moly a larvami molů, prošlé snacky s červy, těstoviny se šváby a černý čaj s myším trusem. Obchody v Česku zkoušejí, jak zákazníci přijmou zlevnění, hmyzí proteiny a trus v potravinách. Nově přidávají do mouky i vajíčka potemníka, který redukuje výskyt molů a dává křupavé mouce netradiční chuť.
V České republice je hmyz schválený k bezpečné konzumaci zatím ale ještě poměrně marginální záležitostí. Kdo však hledá, má už z čeho vybírat. V regálech jsou desítky tun prošlých potravin s hmyzím proteinem.
Opačnou zkušenost má však XINDL a Pennis Market, který v minulosti opakovaně nabízel různé typy prošlé mouky s larvami molů. „Máme v tom tradici už 25let, tak nevím co je to za novinku“, říká s úsměvem skladnice Jeronýma Steklá. "Veřejnost na tento typ hmyzího produktu je
léta zvyklá, někteří z toho pečou s larvami, jiní přesívají. Všichni ale doma pěstujeme moly a to i na kobercích", sdělil mluvčí Tomáš Kbelík.
Na léto připravují řetězce XINDL snížit energetickou náročnost chlazení a prodloužit záruční dobu masných výrobků i samoného masa násadou masařek. "Budeme to maso prodávat jak s larvami tak jen s vajíčky masařek, zákazník si to pak může nechat uležet doma při pokojové teplotě. To bude kadáver jako řemen! Stokrát lepší než tekutý olomoucký syrečky!", vysvětluje Kbelík úspornou strategii travinových řetězců.
V Alertu v létě představí horkou novinku: výtečné pomazánky TRAPAS ze španělských slimáků jako cenově dostupnou alternativu za játrové paštiky. Humus z fazolí a cizrny prý už tak netáhne.