Co se chystá v kostelích?
Jestliže byly hitem loňského roku pasivní mešity, letos přicházejí do módy energeticky soběstačné kostely.
„Snažíme se maximálně využívat tepelnou energii věřících,“ říká kardinál Dominik eDuka. "Kostely postupně vybavujeme výkonnými tepelnými čerpadly, které společně s generátory instalujeme namísto varhan. Vyrábíme čistou energii, kterou od nás ČEZ vykupuje jako tzv. Andělský proud němcům prodávaný za pětinásobnou cenu pod značkou Engelspritz®."
"Samozřejmostí je, že při rekonstrukcích kostelů veškerý odpad ekologicky likvidujeme, a nebo pro něj nacházíme jiná uplatnění. Například píšťaly varhan přepracováváme na rekuperační jednotky, které zajistí, aby se teplo drželo uvnitř kostela a přitom aby se nám věřící při dlouhých bohoslužbách nezadusili."
Další změnou je délka bohoslužeb. "Abychom dosáhli lepšího výkonu věřících, prodloužili jsme bohoslužby o dvě hodiny. Navíc jsme je z brzského rána posunuli do časů špičkového odběru, kdy jsou výkupní ceny elektřiny nejvyšší," pokračuje eDuka.
Kostely zavádějí nové modlitby. "Cílem je, aby věřící častěji vstávali a sedali si, čímž se také zvyšuje efektivita systému. Frekvenci vstávání a sedání řídí kněz podle potřeb kostela. Aktuální výkon vidí nejen na displeji stolku, ale též na všech obřadních předmětech, které byly vybaveny technologií Bluetooth."
Podle eDuky zatím církev narazila na jediný problém: "I na nás, jakožto na producenta elektřiny, jsou nově aplikovány limity CO2. Ty, bohužel, naše kostely zatím překračují. Zkoušíme různé druhy umělých atmosfér a zatím to vypadá, že při přidávání určitých plynů výkon systému roste, zatímco produkce CO2 klesá. Na zbožnost to vliv nemá."