Prasidenti Milouš Zeman a Václav Klaus přednesli pohádku o sametovém Českém Království
Ku příležistosti oslav sametové revoluce přednesli sametoví prasidenti in memoriam Milouš Zeman a Václav Klaus pohádku o sametovém Českém Království, kterou začli oba psát již v jinošství za svých studíí na Prognosťáku.
Miloš a Václav se znali od svých studijních let a tehdy, když je oslovila rozvědka StB se rozhodli pro kariéru vykladačů sametu na dalších 25let. Výměnou za jejich úsilí jsou jejich veleúspěšné kariéry v českých politických bažinách.
Oba byli vyhodoceni jako dobré kádry po převrat, který byl dlouho připravován a řízen. „Ekonomická situace všech socialistických republik byla tak katastrofální, že bychom zachvíli už neměli čím utřít prdel“, komentoval situaci zesnulý Milouš Jakeš, ikona československé socialistické politiky. Muž s vhledem jasnovidce zesměšněný nastupující garniturou Václava a Miloše.
Jak zněla dohoda se špičkami prognostického ústavu a špičkami StB, Václav symbolizoval sametového pravičáka, který se bude škorpit v televizi se sametovým socanem Miloušem. Ostatně shoda jmen Milouše Jakeše a Miloše Zemana není náhodná. Oba udržovali národ v iluzi „Divide et Impera“, aby rozkradení majetku (sametová privatizace) proběho co nejhladčeji.
Už vás nebudeme napínat, pohádká už začíná...
Revoluční změny v roce 1989 byly vyvolány zprávou o smrti studenta Martina Šídla nikoliv zásahem příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB) na Národní třídě. Zákrok tehdejší policie nebyl podle prezidenta nestandardním masakrem a byla to jedna z mnoha tehdejších demonstrací. Lidé, kteří na tehdejší demonstraci nebyli, podle něj na ni vzpomínají jako na „krvavou řež“.
"Prosím vás, každý, kdo někdy chodil na protistátní demonstrace, ví, že ho občas majzli obuškem. A to ještě ti dědci z lidových milicí, když dostali povel 'obušky k nasazení připravit', tak si je dali takhle na prsa a rozběhli se a my jsme jim utekli," řekl Zeman.
„Přátelé, nebyla to žádná krvavá řež, nebyl to žádný nestandardní masakr, byla to jedna z 'x' demonstrací,“ dodal. Skutečnou revoluci podle něj nastartovala až nepravdivá zpráva o smrti studenta Šmída, která v lidech vyvolala pozdvižení, protože přišla právě na výročí 17. listopadu 1939. Oba prezidenti se neshodli také na tématu privatizace bank, kterou uskutečnila sociálně demokratická vláda Zemana. Klaus zopakoval, že banky, především IPB, byly prodány velmi lacino, což označil za neobhajitelné. Zeman oponoval, že i díky tomu má Česko v současné době jeden z nejdravějších bankovních systémů v Evropě.